Reklama

Niewierność albatrosów

Niewierność albatrosów

29.11.2021
Czyta się kilka minut
Wśród albatrosów, żyjących z zasady w monogamicznych parach, może dojść do fali rozwodów. To wynik zmian klimatycznych.
PIXABAY / JMARTI20
W

Wśród tych ptaków morskich, żyjących z zasady w monogamicznych parach, może dojść do fali rozwodów. Badania wskazują, że decyzja o zmianie partnera jest powiązana ze zmianami klimatycznymi.

Zespół Francesco Ventury przeanalizował dane dotyczące ponad 15 tys. par albatrosów czarnobrewych, gromadzone przez 15 lat. Największy wpływ na decyzję o przyszłości związku ma sukces reprodukcyjny – kiedy parze udało się spłodzić i zachować przy życiu pisklę, to prawdopodobieństwo rozwodu było niewielkie. Nawet pięciokrotnie wzrastało natomiast podczas porażki i bardziej opłacało się samicom – ich szansa na spłodzenie potomstwa nieznacznie rosła.

Chociaż średnio tylko ­niecałe 4 proc. samic dopuszczało się niewierności, to z roku na rok ten odsetek znacząco się wahał – od 0,8 do 7 proc. Zmiany miały związek z anomaliami w temperaturze powierzchni morza – im wyższe były anomalie, tym większa była liczba obserwowanych rozwodów, także wśród samic odnoszących sukces reprodukcyjny w poprzedniej parze.

Zmienne warunki środowiska mogą prowadzić do pogorszenia wydajności ptaków – a samice zachowują się tak, jakby obwiniały o to partnerów. Albo ich wymagania wzrosły.©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]