Reklama

Ładowanie...

Niewidzialna

02.12.2013
Czyta się kilka minut
Pół roku po tym, jak zabrał ją do lasu po raz pierwszy, przestała mówić. Dziś wypowiada się w dyskusji o pedofilii, bo uważa, że brakuje w niej głosu skrzywdzonych.
Rys. Jacek Gawłowski
T

To były zawsze krótkie zdania. Przypominały jej instrukcje, które dorośli czytają przed wypróbowaniem nowych, nie bardzo skomplikowanych w obsłudze rzeczy. „Połóż się tu”; „podwiń sukienkę”; „zabierz rękę”. Dla sześcioletniego dziecka były zrozumiałe, nie wymagały dodatkowych wyjaśnień.
By opowiedzieć o tym, co działo się potem, nie może właściwych słów znaleźć przez 50 lat.
ŚWIATY
Kiedy ustalamy termin spotkania, prosi, żebym przyjechała do gabinetu, w którym przyjmuje jej terapeuta. To tam wie, po którą z kilkunastu puszek herbat owocowych najlepiej sięgnąć; którym przyciskiem pilota otworzyć bramę wjeżdżającym na parking samochodom; w której restauracji po sąsiedzku lepiej nie jeść.
Do gabinetu trafiła sześć lat temu, bo, jak mówi, „umarła dla siebie”. „Nie wiem, co się ze mną dzieje”, „nie mam już siły”, „nie chce mi się żyć” – te trzy...

13568

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]