Reklama

"Nieszczęśliwy podarunek"

"Nieszczęśliwy podarunek"

03.08.2003
Czyta się kilka minut
Na Słowacji, tuż przed planowaną na 11-14 września pielgrzymką Jana Pawła II, wybuchł spór o relacje między państwem a Kościołem katolickim. Poszło o aneks do konkordatu z Watykanem (dotyczący szkół katolickich) i liberalizację ustawy aborcyjnej. W ramach protestu partia komunistyczna zakazała nawet swym członkom udziału w Mszach, które na Słowacji celebrować zamierza Papież.
W

W połowie lipca rząd w Bratysławie zaakceptował układ ze Stolicą Apostolską, regulujący kwestie związane z “uznaniem i wspieraniem oświaty i wychowania katolickiego". Za przyjęciem dokumentu głosowała większość Rady Ministrów, przeciwni byli członkowie najmniejszej partii koalicyjnej, liberalnego “Sojuszu Nowego Obywatela" (ANO, czyli po polsku “TAK"). Układ gwarantuje, że szkoły katolickie otrzymają z budżetu państwa takie same kwoty jak placówki państwowe. Pozwala też Kościołowi na korekty programów nauczania, zwłaszcza w przypadku, gdyby pojawiły się w nich opinie sprzeczne z zasadami chrześcijańskimi.

Koalicyjne ANO i opozycja (m.in. komuniści) przeszli jednak do kontrofensywy. Lider liberałów i medialny magnat Pavol Rusko oświadczył, że działania chadeków i dwóch innych prawicowych ugrupowań koalicyjnych mają na celu “przeforsowanie koncepcji państwa...

7727

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]