Ładowanie...
Niespołeczna Rzeczpospolita

Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej” – napisano w drugim artykule konstytucji, po czym zaraz o tym zapomniano. Określona w art. 20 „zasada społecznej gospodarki rynkowej”, opartej na solidarności i dialogu partnerów społecznych, także pozostała głównie na papierze. Wolności i prawa ekonomiczne i socjalne zajmują w ustawie zasadniczej poczesne miejsce i są całkiem obszernie opisane, niestety mało kto się nimi przejmuje. Część z nich zwyczajnie się nad Wisłą nie przyjęła. Widnieją w konstytucji raczej jako świadectwo optymizmu jej autorów, a nie twarde reguły, do których powinny się stosować władze publiczne.
W 2018 r. podczas wykładu na Uniwersytecie Warszawskim ówczesny RPO Adam Bodnar przyznał, że dyskusja o prawach socjalnych jest dziś „ważniejsza niż kiedykolwiek”. Rozwiązanie nawarstwiających się...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]