Reklama

Nieśmiertelniki

Nieśmiertelniki

18.02.2008
Czyta się kilka minut
"Gdybym to umiał opowiedzieć słowami, nie musiałbym taszczyć aparatu" (Lewis W. Hine, za Susan Sontag).
N

Na zdjęciu: scena w łazience, kąpiel dziewczynek we lwowskiej ochronce, 24 grudnia 1905 roku. Po urządzeniach widać, że to nie był mały zakład, łazienka jest olbrzymia i mnóstwo w niej pryszniców. Scena prawdopodobnie dzieje się rano, bo to Wigilia. Po południu były ważniejsze rzeczy do roboty.

Pomieszczenie jest tak duże, że wydaje się niemal puste; ze zdziwieniem doliczam się osiemnastu osób. Na pierwszy rzut oka uderza światło bijące z okien oraz grupa dwóch dziewczynek z opiekunkami po lewej stronie kadru; a także kobieta w cieniu pod ścianą, w głębi - w ciemnej bluzce i białym fartuchu, wyprostowana jak struna.

Po prawej stronie, pod ścianą, a także na wprost, powsadzane w zagłębienia pod prysznicem, siedzą dzieci. Wyglądają, jakby tkwiły w dziurach w podłodze.

To zdjęcie wykonano zapewne dla udokumentowania życia...

6238

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]