Reklama

Ładowanie...

Nieśmiertelniki

18.02.2008
Czyta się kilka minut
"Gdybym to umiał opowiedzieć słowami, nie musiałbym taszczyć aparatu" (Lewis W. Hine, za Susan Sontag).
N

Na zdjęciu: scena w łazience, kąpiel dziewczynek we lwowskiej ochronce, 24 grudnia 1905 roku. Po urządzeniach widać, że to nie był mały zakład, łazienka jest olbrzymia i mnóstwo w niej pryszniców. Scena prawdopodobnie dzieje się rano, bo to Wigilia. Po południu były ważniejsze rzeczy do roboty.

Pomieszczenie jest tak duże, że wydaje się niemal puste; ze zdziwieniem doliczam się osiemnastu osób. Na pierwszy rzut oka uderza światło bijące z okien oraz grupa dwóch dziewczynek z opiekunkami po lewej stronie kadru; a także kobieta w cieniu pod ścianą, w głębi - w ciemnej bluzce i białym fartuchu, wyprostowana jak struna.

Po prawej stronie, pod ścianą, a także na wprost, powsadzane w zagłębienia pod prysznicem, siedzą dzieci. Wyglądają, jakby tkwiły w dziurach w podłodze.

To zdjęcie wykonano zapewne dla udokumentowania życia...

6238

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]