Reklama

Ładowanie...

Nieślubne dzieci w Polsce 2003

02.03.2003
Czyta się kilka minut
C

Co ósmy polski noworodek przychodzi dziś na świat z rodziców, których nie łączy ślub. Daleko nam jeszcze do europejskich rekordów: w niektórych krajach co drugie dziecko jest nieślubne. Ale wszystko przed nami: nieślubnie poczętych Polaków przybywa szybciej, niż tych z małżeńskiego łoża. W tradycyjnym katolickim kraju trwa rewolucj a obyczajowa - pisze w POLITYCE (nr 8) Barbara Pietkiewicz.

Polacy, w większości potępiający zdradę czy homoseksualizm - wobec związków i dzieci pozamałżeńskich odnoszą się z akceptacją. Do zmiany przyczyniły się m.in. akcje Owsiaka, które pokazały wagę troski o dziecko: niezależnie od jego statusu, stanu zdrowia itd. Zmieniło się też stanowisko Kościoła, niegdyś wrogo nastawionego do „nieprawego” macierzyństwa. Wciąż zdarzają się księża robiący trudności przy chrzcie nieślubnego dziecka, na ogół jednak matka, która decyduje się urodzić takie...

4501

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]