Reklama

Ładowanie...

Niepokorne służebnice Pana

16.12.2008
Czyta się kilka minut
Po pobycie na pustyni, w czwartym tygodniu adwentu, otwierają się przed nami drzwi do najbardziej tajemniczego domu kultury antycznej - groty w Nazarecie. Po surowym Janie Chrzcicielu przed nami stoi zalękniona, młodziutka Kobieta, wypowiadająca jedno słowo, które wpłynęło na historię świata: "Fiat" - niech tak się stanie...
N

Nikt nie jest w stanie rościć sobie pretensji do dotarcia do wydarzenia Zwiastowania, by wiarygodnie je opisać. Taka niestety jest smutna prawda o naszych zdolnościach poznawczych tego tematu. Pozostaje więc wiara Kościoła, autorytet, nasza intuicja i słowa Miriam: "Oto ja Służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa". Pozostaje też możliwość rozszyfrowania egzystencjalnego znaczenia tego wydarzenia.

Warto pamiętać, że sednem Zwiastowania nie jest Dziewictwo Maryi. Jest to fakt konieczny, ale niejako drugorzędny, bo dokonujący się ze względu na coś ważniejszego. Otóż, Bóg chce zbawić człowieka dzięki współpracy z człowiekiem. Zbawić to znaczy dać dostęp do trwałego szczęścia. Bóg nie może zbawić rodzaju ludzkiego bez nieprzymuszonej współpracy konkretnego człowieka. Dlatego potrzebna była Ona. Kobieta gotowa w wolności powiedzieć: "Tak". I to...

2990

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]