Reklama

Niepokojąca różnica

Niepokojąca różnica

06.09.2021
Czyta się kilka minut
Australia zmaga się z wariantem Delta, który podważył obraną dotąd przez rząd strategię eliminacji wirusa. Na przełomie sierpnia i września zaczęto odnotowywać po ponad tysiąc zakażeń dziennie, większość w stanie Nowa Południowa Walia.
JENNY EVANS / GETTY IMAGES
W

W głównych miastach przedłużono lockdown, a władze starają się przyspieszyć akcję szczepień. Australijczycy zaczęli szczepić się później niż Europa i USA, mieli też problemy z dostawami. Do tej pory dwie dawki otrzymało 38 proc. mieszkańców powyżej 16. roku życia. Po zaszczepieniu 70 proc. dorosłych władze zniosą część obostrzeń.

Niepokój wzbudza znacznie niższy poziom wyszczepienia wśród rdzennych mieszkańców Australii – w skali kraju to średnio aż 20-procentowa różnica. Tymczasem są oni grupą szczególnie zagrożoną ze względu na gorszy dostęp do opieki zdrowotnej, często występujące obciążenia zdrowotne i złe warunki mieszkaniowe uniemożliwiające izolację. Pod koniec sierpnia odnotowano wśród nich pierwszy przypadek zgonu na covid: zmarły 50-latek nie był zaszczepiony.

Na zdjęciu: w Wilcannia (Nowa Południowa Walia), gdzie żyje wielu rdzennych mieszkańców, wiejska straż pożarna ustawiła „miasteczko izolacyjne” z kamperów. ©℗


KORONAWIRUS I COVID: CZYTAJ WIĘCEJ W SERWISIE SPECJALNYM >>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka działu Świat, specjalizuje się też w tekstach o historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego)  i filmach...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]