Reklama

Niemcy oglądali "Miasto 44"

Niemcy oglądali "Miasto 44"

03.08.2015
Czyta się kilka minut
Ponad milion Niemców obejrzało „Miasto 44”, film Jana Komasy o Powstaniu Warszawskim, który niemiecka telewizja publiczna ZDF wyemitowała wieczorem 2 sierpnia (pod tytułem „Warschau 44”); 700 tys. obejrzało dokument o Powstaniu, pokazany po filmie Komasy.
Kadr z filmu "Miasto 44". Fot: stopklatka.pl
E

Emisję „Miasta 44” poprzedził szereg recenzji w niemieckiej prasie. Niektórzy recenzenci krytykowali konwencję filmu (autorowi „Märkische Oderzeitung” przypominała filmy Tarantino), ale właściwie wszyscy zgadzali się, że film jest dla niemieckiego odbiorcy poruszający, wręcz porażający („Są sceny, gdy widza wciska w fotel”, pisał „Tagesspiegel”). I że dobitnie ukazuje mu, czym Powstanie – ta „rana, która nie chce się zagoić” („Berliner Morgenpost”), a które „poza Polską ciągle jeszcze mylone bywa z Powstaniem w Getcie Warszawskim” („FAZ”) – jest dla Polaków. „Kto widział ten film, temu nie zdarzy się już takie faux pas” – pisał autor „Märkische Oderzeitung”. Oglądając ten film, „rozumiemy dogłębnie, co Polacy mają przed oczami, gdy myślą o II wojnie światowej. Choćby dlatego warto go zobaczyć” – pisała autorka „FAZ”.

Wielu recenzentów wskazywało, że film jest polską odpowiedzią na serial „Nasze matki, nasi ojcowie” (niezamierzoną, bo oba filmy powstawały równocześnie), emitowany w ZDF w 2013 r., w którym żołnierzy AK przedstawiono jako bandę antysemitów. Konsekwencją polskiej krytyki na ten serial było podjęcie przez ZDF i TVP współpracy; jej efektem była też emisja „Miasta 44”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, kierownik działów Świat i Historia. Ur. 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Proszę, aby hierarchowie KK nauczyli się od ZDF i TVP tego, że można współpracować, można się porozumieć, że można z konfliktu, poprzez dialog, wytworzyć dobro. Niech hierarchia KK uczy się na tym przykładzie. Chyba, że wcale jej nie zależy na porozumieniu (a na władzy i pieniądzach).
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]