Reklama

Niebezpieczna luka

Niebezpieczna luka

19.03.2012
Czyta się kilka minut
Pedofil zwierza się ze swoich czynów kierownikowi duchowemu. W jaki sposób ma on zareagować na zwierzenia przestępcy? Czy Kościół może narzucić mu milczenie, jeśli nie jest spowiednikiem?
P

Przyjęta przez polskich biskupów instrukcja w sprawie postępowania w przypadkach pedofilii wśród duchownych to nowelizacja istniejącego na ten temat dokumentu Episkopatu Polski z 2009 r. Obecna jej redakcja została dokonana zgodnie z nowymi wymaganiami Stolicy Apostolskiej oraz przepisami prawa polskiego. Na podstawie wypowiedzi Przewodniczącego Episkopatu można powiedzieć, że widać w niej postęp w rozumieniu tego, czym rzeczywiście jest pedofilia.

Z jednej strony odchodzi się od utożsamiania pedofilii z pederastią, co prowadziło do tego, że nie kojarzyła się ona z koniecznością ponoszenia kary. Z drugiej strony – podążając za nauczaniem ostatnich papieży – instrukcja odchodzi od wąskiego rozumienia przemocy seksualnej pojmowanej nie jako zbrodnia przeciw życiu osoby nieletniej, tylko zbrodnia przeciw szóstemu przykazaniu Dekalogu. Chociaż w tytule nowelizowanego dokumentu...

3914

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]