Reklama

Nie zacząłem się jeszcze cieszyć

Nie zacząłem się jeszcze cieszyć

18.10.2014
Czyta się kilka minut
Tytułowe wyznanie pochodzi z listu napisanego przez biskupa Jana Pietraszkę miesiąc po wyborze krakowskiego metropolity na Stolicę Piotrową.
B

Biskup Pietraszko, przez wiele lat najbliższy współpracownik przyszłego papieża, który Biskupa Jana lubił nazywać swoim mistrzem, wyznawał w tym liście, że nie jest w stanie się cieszyć, bo „wciąż zbyt boleśnie odczuwa wyrwę, jaka powstała w strukturze Kościoła w Polsce i w Archidiecezji”. Wydany właśnie jedenasty tom kazań niezwykłego duszpasterza, zmarłego w opinii świętości w 1988 r., zawiera także jego korespondencję z Janem Pawłem II. Dobrze, że spisano z taśm i ocalono od zapomnienia kazania, na które do kościoła św. Anny schodzili się ludzie z całego Krakowa i okolic. Jeśli komuś doskwierają współczesne kiepskie kazania, niech sięgnie po tę serię, a z pewnością zaspokoi swój niedosyt duchowy.
Wszyscy nawiązywaliśmy w naszych kazaniach do Jana Pawła II, do jego osoby i jego nauczania, zwłaszcza tego podczas wizyt w Polsce. Nie wiem jednak, czy był ktoś, kto czyniłby to z równą jak Biskup Jan przenikliwością, ewangelicznym pogłębieniem i znajomością polskich realiów. Mówił: „Pielgrzymkami i przyśpiewkami w rodzaju »sto lat« nie załatwi się wierności narodu przykazaniom Bożym, a tylko ta wierność może okazać prawdziwą miłość i może nas uczynić godnymi takiego Współrodaka”.

Bp Jan Pietraszko „W służbie Prawdzie i Świętości. Homilie poświęcone pierwszym pielgrzymkom Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski”, Wydawnictwo Św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej, Kraków 2014

Autor artykułu

Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. Gdy miał osiemnaście lat, wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. Po kilku latach otrzymał święcenia kapłańskie. Studiował filozofię na Katolickim...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]