Nie wszystko jest absolutne
86-letni historyk chrześcijaństwa i Kościoła patrzy na świat z dystansem. Dla niego judaizm, chrześcijaństwo, nie mówiąc o islamie, to religie "bardzo młode i żywotne". Delumeau uczy zapomnianej dziś, przynajmniej w publicystyce, sztuki relatywizowania obrazu współczesności. W wywiadzie słowo "relatywizacja" zostało zresztą ujęte w cudzysłów - nie wiem, czy potrzebnie. Nie zdoła zmierzyć się ze współczesnością ten, kto nie potrafi napierających na niego zjawisk zrelatywizować. Nie dlatego, że "wszystko jest względne", ale dlatego, że nie wszystko jest absolutne. Relatywizowanie wszystkiego niszczy nie tylko religie, ale w ogóle kulturę, absolutyzowanie wszystkiego też je zabija.
Mniejsza o to, czy zmiany wynikłe z kryzysu w Kościele pójdą w kierunku przewidywanym przez Delumeau - czy np. środkiem zaradczym na niedobór księży okaże się wyświęcanie kobiet....
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Tak, chcę
czytać więcej »
Masz już konto? Zaloguj się
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Kup książkę
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]