Wolność, równość, przeżywanie

Czy Kościół w Europie umiera? Czy on również przypomina „niepłodną babcię”, jak nasz kontynent nazwał papież Franciszek? Poszukując odpowiedzi, pisaliśmy już o Włoszech, Irlandii i Czechach. Dziś – o...

Reklama

Wolność, równość, przeżywanie

Wolność, równość, przeżywanie

10.09.2018
Czyta się kilka minut
Czy Kościół w Europie umiera? Czy on również przypomina „niepłodną babcię”, jak nasz kontynent nazwał papież Franciszek? Poszukując odpowiedzi, pisaliśmy już o Włoszech, Irlandii i Czechach. Dziś – o Kościele we Francji.
Bazylika Najświętszego Serca, Montmartre, Paryż, Wielki Piątek, 2017 r. IRINA KALASHNIKOVA / SPUTNIK / AFP / EAST NEWS
S

Stylowe i rozpoznawalne – Francuzi na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie mieli takie same koszulki, bretońskie, marynarskie. Grupa 35 tys. katolików przybyłych z Francji na spotkanie z papieżem stanowiła jedną z najliczniejszych. Trudno nie dostrzec w niej wizytówki współczesnego Kościoła francuskiego.

Gdy w 1997 r. Dni miały odbyć się po raz pierwszy we Francji, nie bardzo wierzono w ich sukces – w sierpniu Paryż pustoszeje. Milion wiernych był zaskoczeniem. Obrazy medialne odegrały wtedy ważną rolę, stroje liturgiczne zaprojektował znany kreator mody Jean-Charles de Castelbajac. Powiedzenie „nie szata zdobi człowieka” brzmi po francusku dosłownie „nie habit czyni zakonnika”.

Zrzucanie sutann

Bez sutanny, bez koloratki, jedynie z widocznym krzyżem przyjmuje nas ks. Bertrand Bousquet, były proboszcz kilku parafii paryskich i autor wspomnień „Prêtre de Paris...

13896

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]