Reklama

Nie wierzę

Nie wierzę

03.02.2009
Czyta się kilka minut
Nie wierzę w to mianowicie, by społeczeństwo było tak powierzchowne i małostkowe, a przede wszystkim niedojrzałe, jak to zdają się mniemać niektórzy przyrządzający na użytek powszechny tak zwane wizerunki idei i ich reprezentantów.
D

Dla porządku jeszcze uwaga w nawiasie: tych parę refleksji wywołał oczywiście kalendarz (felieton powstaje na kilka dni przed datą druku). Ale odnoszę je do doświadczeń z różnych czasów i miejsc, do różnych etykietek i szyldów, o nazwiskach już nie wspominając. Także do czasu przyszłego, jeżeli nic się tu nie zmieni.

Owszem, w wizerunku wiele rzeczy ma znaczenie. Na przykład wrażenia estetyczne, gdy odnoszą się do symboli. Dlatego zgromadzenie ideowców byle jak śpiewających hymn państwowy musi odstręczać, i zaangażowanie w tym celu nawet nagłośnionego nagrania na wysokim poziomie uznać należy za roztropność. Tylko tyle jednak. Bo już pokładanie nadziei na zaangażowanie ideowe ludzi w tym, że przywódca zmienił fryzurę, szewca czy magazyn z garniturami, jest w gruncie rzeczy dla tychże (niby pozyskiwanych?) pogardliwe, a więc upokarzające. I osobiście nie...

2345

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]