Reklama

Nie wierzcie piechocie

Nie wierzcie piechocie

21.01.2013
Czyta się kilka minut
W czasach PRL, co roku w styczniu, w Kluczborku wspominano pochowanego tu żołnierza Armii Czerwonej, który miał zginąć podczas walk o miasto w 1945 r. Kim był i jak naprawdę zginął Nikołaj Rigaczin?
Nikołaj Rigaczin na zdjęciu z Narodowego Archiwum Republiki Karelii
H

Historia pierwsza: 21 stycznia 1945 r. Armia Czerwona bez jednego wystrzału zajęła opustoszały Kluczbork. Historia druga: w tym samym czasie i miejscu 25-letni zwiadowca, Nikołaj Iwanowicz Rigaczin, poniósł bohaterską śmierć w walce z hitlerowcami, wieńcząc ponad 5-letnią służbę w Armii Czerwonej. Historia trzecia: w tym samym czasie na Ukrainie pierwsze kroki stawiała córka Nikołaja Rigaczina – dekownika i wziętego szewca.

Jeden człowiek – trzy różne pamięci.

***

Pułkownik Eremin, dowódca 287. pułku strzelców gwardii, opisał czyn Rigaczina i zaświadczył, że podkomendny zasłużył na tytuł Bohatera Związku Radzieckiego: „Jako pierwszy wkroczył do miasta i pochwyciwszy 3 jeńców odstawił ich do sztabu. Potem (...) jako pierwszy wdarł się do budynku zamienionego przez Niemców w silnie umocnione centrum oporu. (...) Zniszczył [tak w oryginale – red.]...

7608

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]