Reklama

Bajor rozpina koszulę

Bajor rozpina koszulę

01.10.2012
Czyta się kilka minut
75 lat temu w Polsce wybuchł Wielki Strajk Chłopski: wielomilionowy bunt chłopów w obronie praw ekonomicznych i politycznych. Masa prostych ludzi wystąpiła w obronie demokracji; zginęło 44 protestujących.
Demonstracja chłopska. Racławice, kwiecień 1937 r. Fot. www.dws-xip.pl
J

Jest lato 1936 r. Kilka tygodni wcześniej w Nowosielcach koło Przeworska ludowcy zorganizowali olbrzymią, 150-tysięczną manifestację, na którą przybył nieoficjalny przywódca państwa: marszałek Edward Rydz-Śmigły. Wiec miał pokazać rządowi siłę chłopów i być też zaproszeniem do współpracy – pod warunkiem, że strona rządowa zapowie demokratyzację autorytarnych rządów. Ale efekt był inny: tłum chłopów zaczął skandować bynajmniej nie ugodowe hasła i Rydz-Śmigły odjechał obrażony. Niedługo potem od kul policji zginęło 18 strajkujących robotników rolnych w Krzeczowicach i Ostrowie Tuligłowskim.

Tej nocy wieś Borek koło Bochni śpi jak kamień – wiadomo, lato, mnóstwo roboty. Lekki sen ma jednak Władysław Ryncarz, miejscowy działacz Stronnictwa Ludowego, kierownik sklepu Kółka Rolniczego, gospodarz na 4 morgach i ojciec tyluż dzieci. Ryncarz jest niespokojny – i słusznie. Tej nocy...

19114

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]