Reklama

Bajor rozpina koszulę

Bajor rozpina koszulę

01.10.2012
Czyta się kilka minut
75 lat temu w Polsce wybuchł Wielki Strajk Chłopski: wielomilionowy bunt chłopów w obronie praw ekonomicznych i politycznych. Masa prostych ludzi wystąpiła w obronie demokracji; zginęło 44 protestujących.
Demonstracja chłopska. Racławice, kwiecień 1937 r. Fot. www.dws-xip.pl
J

Jest lato 1936 r. Kilka tygodni wcześniej w Nowosielcach koło Przeworska ludowcy zorganizowali olbrzymią, 150-tysięczną manifestację, na którą przybył nieoficjalny przywódca państwa: marszałek Edward Rydz-Śmigły. Wiec miał pokazać rządowi siłę chłopów i być też zaproszeniem do współpracy – pod warunkiem, że strona rządowa zapowie demokratyzację autorytarnych rządów. Ale efekt był inny: tłum chłopów zaczął skandować bynajmniej nie ugodowe hasła i Rydz-Śmigły odjechał obrażony. Niedługo potem od kul policji zginęło 18 strajkujących robotników rolnych w Krzeczowicach i Ostrowie Tuligłowskim.

Tej nocy wieś Borek koło Bochni śpi jak kamień – wiadomo, lato, mnóstwo roboty. Lekki sen ma jednak Władysław Ryncarz, miejscowy działacz Stronnictwa Ludowego, kierownik sklepu Kółka Rolniczego, gospodarz na 4 morgach i ojciec tyluż dzieci. Ryncarz jest niespokojny – i słusznie. Tej nocy...

19114

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]