Reklama

Ładowanie...

Nie wierzcie Holzerowi – wierzcie Tuskowi

01.09.2009
Czyta się kilka minut
1,1 proc. wzrostu PKB jeszcze w zeszłym roku uznalibyśmy za wynik skandalicznie niski. Dziś to imponujący sukces na tle pogrążonego w recesji regionu, Unii Europejskiej, a nawet świata. Z okazji podania przez GUS optymistycznych danych za II kwartał Donald Tusk zwołał konferencję prasową, na której podkreślił, że za wzrost odpowiadają głównie zakupy polskich konsumentów. Jego zdaniem także w drugim półroczu konsumpcja wewnętrzna będzie czynnikiem napędzającym gospodarkę.
M

Moim zdaniem to niemożliwe. Silny rynek wewnętrzny i stosunkowo mała zależność od eksportu z pewnością pomogły obronić Polskę przed skutkami światowego kryzysu, jednak były też inne czynniki, które w drugim półroczu już nie zadziałają - np. sprzyjający eksportowi niski kurs złotego czy ratujące nasz przemysł motoryzacyjny niemieckie dopłaty do złomowania aut. Tymczasem wzrost na poziomie ok. 1 proc. oznacza w polskich warunkach wzrost bezrobocia. Gdy na jesieni naród zacznie tracić miejsca pracy, zaciśnie pasa i konsumpcja spadnie. Niższa konsumpcja to znowu większe bezrobocie i tak w kółko, przynajmniej dopóki nie ruszy gospodarka niemiecka i nie napłyną szerszą falą zagraniczne inwestycje.

Takiego scenariusza oczekuje wielu ekonomistów. Ale dziennikarze i ekonomiści tylko opisują rzeczywistość, politycy zaś ją tworzą. Optymizm premiera może zachęcić rodaków...

1456

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]