Reklama

Nie wierzcie Holzerowi – wierzcie Tuskowi

Nie wierzcie Holzerowi – wierzcie Tuskowi

01.09.2009
Czyta się kilka minut
1,1 proc. wzrostu PKB jeszcze w zeszłym roku uznalibyśmy za wynik skandalicznie niski. Dziś to imponujący sukces na tle pogrążonego w recesji regionu, Unii Europejskiej, a nawet świata. Z okazji podania przez GUS optymistycznych danych za II kwartał Donald Tusk zwołał konferencję prasową, na której podkreślił, że za wzrost odpowiadają głównie zakupy polskich konsumentów. Jego zdaniem także w drugim półroczu konsumpcja wewnętrzna będzie czynnikiem napędzającym gospodarkę.
M

Moim zdaniem to niemożliwe. Silny rynek wewnętrzny i stosunkowo mała zależność od eksportu z pewnością pomogły obronić Polskę przed skutkami światowego kryzysu, jednak były też inne czynniki, które w drugim półroczu już nie zadziałają - np. sprzyjający eksportowi niski kurs złotego czy ratujące nasz przemysł motoryzacyjny niemieckie dopłaty do złomowania aut. Tymczasem wzrost na poziomie ok. 1 proc. oznacza w polskich warunkach wzrost bezrobocia. Gdy na jesieni naród zacznie tracić miejsca pracy, zaciśnie pasa i konsumpcja spadnie. Niższa konsumpcja to znowu większe bezrobocie i tak w kółko, przynajmniej dopóki nie ruszy gospodarka niemiecka i nie napłyną szerszą falą zagraniczne inwestycje.

Takiego scenariusza oczekuje wielu ekonomistów. Ale dziennikarze i ekonomiści tylko opisują rzeczywistość, politycy zaś ją tworzą. Optymizm premiera może zachęcić rodaków...

1456

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]