Reklama

Nie uśredniać religii

Nie uśredniać religii

08.12.2009
Czyta się kilka minut
Rozporządzenie min. Romana Giertycha (wydane 13 lipca 2007 r.) brzmiało: "Stopnie z religii będą wliczane do średniej z ocen". Już 18 sierpnia następca min. Giertycha, prof. Ryszard Legutko, w rozmowie z "Tygodnikiem" widział "duże prawdopodobieństwo, że to rozporządzenie zostanie uznane za niekonstytucyjne". Taki właśnie wniosek złożyli w listopadzie 2007 r. do Trybunału Konstytucyjnego ówcześni posłowie Lewicy i Demokratów. 2 grudnia br. Trybunał ogłosił werdykt: "Wliczanie ocen z religii do średniej na świadectwie jest zgodne z Konstytucją".
T

Twierdzenie prof. Joanny Senyszyn, że Trybunał tak zawyrokował ze strachu przed Episkopatem, nie brzmi poważnie. Poważnie brzmi natomiast jedyny głos sprzeciwu w sędziowskim gremium - prof. Ewy Łętowskiej, która mówiła o specyfice traktowania przedmiotu "religia": "jednym z kryteriów wystawiania oceny jest zaangażowanie ucznia w życie zbiorowości religijnej i uczęszczanie do kościoła".

W sporze wokół decyzji TK wszystko już zostało powiedziane. Pozostaje wyrazić nadzieję, że "konstytucyjność" wpłynie na jakość nauczania i położy kres otchłannej ignorancji młodych ludzi (wierzących lub nie) w zakresie wiedzy o religii katolickiej. Może wymogi związane z oceną zmienią ten stan. Bo o chodzeniu czy niechodzeniu do kościoła rozmawia się ze spowiednikiem. Katecheta jako kryterium powinien brać podstawową znajomość historii Kościoła, dogmatyki, biblistyki, etyki,...

1405

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]