Nie, tylko nie język rasizmu w Kościele!

Do serii szkodliwych (powiedzieć: niefortunnych – to za mało) dla Kościoła wypowiedzi polskich hierarchów z ostatniego czasu należy, niestety, dodać słowa abp. Marka Jędraszewskiego ze spotkania z młodzieżą w Pabianicach.

18.11.2013

Czyta się kilka minut

Krytykując gender i zwracając uwagę na skutki ujemnego przyrostu demograficznego, metropolita łódzki powiedział 15 listopada w kościele Najświętszej Maryi Panny Różańcowej: „Mogę sobie łatwo wyobrazić, że za jakiś czas, mam nadzieję, że sam tego nie dożyję, że w roku 2050 nieliczni biali będą pokazywani innym rasom ludzkim – tu, na terenie Europy – tak jak Indianie są pokazywani w Stanach Zjednoczonych w rezerwatach. Byli sobie kiedyś tacy ludzie, którzy tu zamieszkiwali, ale przestali istnieć na własne życzenie, ponieważ nie potrafili uznać tego, kim są od strony biologicznej”.
Szkodliwe jest nie tyle dzielenie się w sakralnej przestrzeni kościoła swoim lękiem o kulturową – bo zapewne o to chodziło – przyszłość mierzącej się z imigracją z krajów islamskich Europy (choć można zasadnie pytać, czy to należy do misji biskupa), ile rasistowski język, który ten lęk artykułuje. Swoją drogą: jakiej, zdaniem arcybiskupa, rasy są Arabowie?
Faktem jest, że od dłuższego czasu w Europie notowany jest ujemny przyrost demograficzny. I owszem, można sobie wyobrazić moment, w którym mieszkańcy naszego kontynentu przyznający się kulturowo do chrześcijańskich korzeni staną się mniejszością i będą musieli się nauczyć żyć wśród kulturowo niechrześcijańskiej większości (oczywiście zakładanie, że automatycznie będą wówczas dyskryminowani, jest przyznaniem się do niewiary w społeczne nauczanie Kościoła, głoszące możliwość życia w braterstwie i pokoju ludzi różnych kultur).
Niezrozumiałe i groźne jest użycie kategorii „biali” i „inne rasy”. Niezrozumiałe, ponieważ nie tylko „biali” od wieków mieszkają w Europie, i nie tylko „biali” przyznają się do chrześcijańskich korzeni tego kontynentu. Groźne, gdyż w sytuacji, gdy „biali” na naszych ulicach biją „niebiałych”, wzbudzanie lęku przed „innymi rasami” – i to przez biskupa nauczającego w kościele – może mieć tragiczne konsekwencje.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 47/2013