Ładowanie...
Nie szargać pamięci!
W czasie procesu Kurii krakowskiej w 1953 r. byłem rektorem Seminarium Duchownego im. św. Jacka w Katowicach. Po odebraniu praw państwowych gimnazjum katolickiemu, ks. bp Stanisław Adamski nie zlikwidował szkoły, tylko przekształcił ją w niższe seminarium duchowne. Gdy pytałem go, czego oczekuje od tego zakładu, powiedział: „Jeżeli 10 proc. chłopców przyjętych do pierwszej klasy (wtedy: ósmej), po wewnętrznej maturze zdecyduje się pójść do wyższego seminarium, by studiować teologię, będę zupełnie zadowolony, boć reszta będzie miała katolickie wychowanie i odegra swoistą rolę w życiu jako katolicy świeccy”. To mnie, jako odpowiedzialnemu za kierunek wychowania, wystarczyło.
Byłem młodym jeszcze księdzem, ale z dużym doświadczeniem: poza pięcioma latami pracy duszpasterskiej w parafii NMP w Wielkich Hajdukach (dzisiaj Chorzów Batory) pod Katowicami (w tym dwa lata przed wojną,...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]