Reklama

Nowy, nieznany świat

Nowy, nieznany świat

11.12.2005
Czyta się kilka minut
Pierwszy dokument, dotyczący liturgii, był z naszego punktu widzenia rewolucją. Obawialiśmy się, czy ludzie będą przygotowani na zmiany. Ze zdziwieniem słuchaliśmy o niezwykłych rzeczach, jak np. w dziedzinie ekumenizmu.
J

JAROSŁAW BOROWIEC: - Jak Kościół w Polsce zareagował na zwołanie Soboru?

BP IGNACY JEŻ: - Była to duża niespodzianka. Takie były pierwsze odczucia. Z drugiej strony zdawaliśmy sobie sprawę z powagi wydarzenia, dlatego przygotowywaliśmy się do Soboru również przez udział w rekolekcjach. Rekolekcje przed pierwszą sesją prowadził bp Jan Jaroszewicz z Kielc, pamiętam je do dziś. Potem mocno dał się wszystkim we znaki konflikt na linii państwo-Kościół. Rozpoczęła się rozgrywka paszportami. Proszę sobie wyobrazić - jedyna szansa w życiu biskupa, żeby pojechać na Sobór, a władze - nie. Musieliśmy poradzić sobie z tą bezradnością. Niepełna możliwość praktycznego uczestnictwa w Soborze z pewnością nas zubożyła.

- Czy polscy księża spodziewali się, że Sobór wprowadzi tak wielkie zmiany?

- Nawet nie...

5639

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]