Reklama

Nie!

Nie!

27.11.2007
Czyta się kilka minut
Kto jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polskich żołnierzy? W postawieniu tego pytania ubiegł mnie Jacek Żakowski i jego stali paneliści z Radia TOK FM. Muszę jednak je powtórzyć i dodać: będzie to straszna niesprawiedliwość, jeśli młodzi chłopcy z wojska będą cierpieć do końca życia za zaniedbania prawie nas wszystkich. Także moje. W latach 60. pisywałem o nieposługiwaniu się przemocą, zwalczaniu handlu bronią, prawie moralnym do odmowy służby wojskowej z przyczyn sumienia. Wspierał mnie moralnie ks. Jan Zieja. Środowiska opozycji antykomunistycznej chętnie idee te przyjmowały, ale gdy doszły do władzy, zapomniały o tych niewygodnych postulatach. Biznes wojenny i układy geopolityczne okazały się silniejsze niż wczesnochrześcijańskie idee moralne. (Idee im wyższe, tym bardziej są życiowo ryzykowne i wymagające wiary, która nie jest oczywista.) Okazało się, że myślimy według schematu politycznego: nie chcemy zabijać razem z komunistami, ale możemy razem z Amerykanami!
P

Potem miałem trudności z publicznym zabraniem głosu, częściowo z własnej winy. Rynek wolnego słowa został też profesjonalnie skomercjalizowany i dla całkiem wolnych strzelców mało w nim miejsca. Gdy jednak teraz widzę, że koledzy moich wnuków (a może i sami wnukowie za lat kilka) mogą zostać skazani na wieloletnie cierpienia na skutek zaniedbań myśli i woli ich wychowawczego kierownictwa: szkoły, KIK-ów, partii politycznych, duszpasterstw akademickich i wojskowych lub hierarchii Kościoła - muszę wszędzie wołać: nie!

ANDRZEJ GRZEGORCZYK

profesor filozofii, publicysta "Więzi", "Znaku" i "TP", mieszka w Warszawie

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]