Reklama

Neumy na czterolinii

Neumy na czterolinii

03.01.2015
Czyta się kilka minut
Niby jakieś znaczki, punctum, virga, te sprawy, na dole strony z portretem świętego – a to odkrycie świeże, zacne i niespodziane.
J

Jednak warto chodzić do biblioteki, zwłaszcza brytyjskiej, zwłaszcza jako doktorant muzykologii z Cambridge, żeby wpaść na cosik takiego w manuskrypcie. Antyfona do św. Bonifacego (męczennika ścinającego pogańskie tannenbaumy) nie trwa długo, nie można powiedzieć, żeby jakoś szczególnie wpadała w ucho, ale jest najstarszym zapisem muzyki wielogłosowej (dwa to już „poli”) i basta. Rok dziewięćsetny około, Anno Domini, rzecz jasna, notacja paleofrankońska, brzmi wspaniale i dumą mnie napawa, że sto lat wcześniej, niż wszyscy przypuszczaliśmy, ktoś (mnich ani chybi) poeksperymentował w klasztorze, poszukał czegoś nowego, wyrwał się niebacznie z tyranii status quo, i praktycznie, namacalnie dołożył drugi głos. Czuję się, jakbym sam tonsurę nosił na potencjalnie lwiej grzywie, jak ów anonimowy oczywiście braciszek z okolic Düsseldorfu czy innego Padebornu, czuję się, jakbym...

1425

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]