Reklama

Nędzarz i świątynia

Nędzarz i świątynia

13.01.2014
Czyta się kilka minut
Zauważcie, że miłość, o której mówi Jan [1 J 4, 11-18], nie jest miłością z telenoweli! Miłość chrześcijańska zawsze ma pewną cechę: konkretność. Sam Jezus, gdy mówi o miłości, mówi nam o rzeczach konkretnych: karmieniu głodnych, nawiedzaniu chorych.
(

(...). A kiedy nie ma tej konkretności, można żyć chrześcijaństwem złudzeń, bo nie rozumiemy dobrze, gdzie jest centrum orędzia Jezusa – mówił papież 9 stycznia podczas Mszy porannej w Domu św. Marty.

Szedłem wtedy na niedzielną Mszę. Nie wiem, gdzie szedł ów zagubiony w świecie bezdomny, zmagający się z pogodą. W głowie zakołatały mi słowa Aleksandra Świętochowskiego, który nawoływał: „Omiń raczej świątynię niż nędzarza”. Poszedłem dalej. Ominąłem go.
Tyle tylko, że to opozycja fałszywa.
Podczas każdej Mszy wołamy o zmiłowanie i przyznajemy, że „nie jesteśmy godni”. Stajemy przed obliczem Tego, który przyszedł do nas w bezbronnym dziecku. Zaufał nam – Ten, którego nie sposób objąć rozumem, został objęty przez ludzkie ramiona w geście miłości. A potem to bezbronne dziecko własne ramiona rozpostarło, biorąc na swoje barki całą naszą nędzę. Jego...

2469

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]