Reklama

Rozkład powietrza

Rozkład powietrza

20.07.2010
Czyta się kilka minut
Aby zdefiniować problem, który dotyka włoską stolicę, ekolodzy używają mocnych słów: rak, przerzuty, śmierć. Ilość substancji trujących, które wchłania codziennie mieszkaniec Rzymu z wdychanym powietrzem, to równowartość 13 wypalonych papierosów.
Panteon, Koloseum; Rzym 2007 r. / fot. Grażyna Makara
O

Otwarcie Amfiteatru Flawiuszów (czyli Koloseum) w 80 roku po Chrystusie było najkosztowniejszą i najbardziej krwawą imprezą rozrywkową starożytnego Rzymu. Cesarz Tytus dał ludowi sto dni emocji i wydał na nie większość oszczędności swego ojca, Wespazjana. Zginęło kilka tysięcy ludzi i jeszcze więcej zwierząt. Spektakl zaczął się barwnym korowodem, który był jednocześnie procesją religijną, defiladą wojskową i przemarszem cyrkowym. Gdy pojawiły się największe gwiazdy, gladiatorzy, lud szalał.

Koloseum przetrwało do dziś - jako bezcenna, choć budząca grozę budowla, prezentująca się dobrze na widokówkach i obrazkach malowanych sprayem przez emigrantów, którzy tak zarabiają na chleb.

Smog, auta, koncerty...

Od lat nie milkną ostrzeżenia, że wkrótce zabytek obróci się w ruinę - pod wpływem smogu. Co jakiś czas...

8904

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]