Reklama

Naturalne i sztuczne

Naturalne i sztuczne

17.08.2003
Czyta się kilka minut
Pani, która w poprzednim “Tygodniku" zabrała głos w dyskusji o antykoncepcji, podział na naturalne i sztuczne uznaje za oczywisty i nieruchomy. Tymczasem granica między tym, co sztuczne, a tym, co naturalne w ludzkim organizmie przesuwa się w stronę usztuczniania rozmaitych elementów funkcjonowania i budowy naszych strojów.
K

Kilkadziesiąt lat temu ludziom nie wszczepiano nowych stawów biodrowych, a cierpiącym na chorobę wieńcową nie wprowadzano tak zwanych stentów do zwężonych naczyń krwionośnych. Próbuje się, choć to dopiero początek drogi, zastępować surogatami pewne partie mięśniowe. Przykładów można podać mnóstwo. Jeden ze slalomistów austriackich po wypadku poddany został poważnej operacji nogi. Powrócił na stok, ale goleń ma z tytanu. To oczywiście element sztuczny, ale on jeździ w sposób naturalny. Ostatnio przyszło na świat wyklonowane źrebię. Czy to źrebię jest sztuczne? Nie umiem odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Myślę, że jest ono naturalne, choć w sztuczny sposób zrobione.

Pisałem wiele lat temu, nie bez obawy: jesteśmy ostatnimi reliktami tego, co naturalne w świecie ziemskim, napiera na nas technologia i nieuchronny jest następny krok, kiedy wtargnie ona w...

7694

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]