Reklama

Nasze odpowiedzi

Nasze odpowiedzi

04.10.2011
Czyta się kilka minut
Dawno, dawno temu Marcin Świetlicki napisał wiersz "29 listopada 1987"
w

wspominający o tym, iż "Tutejsza władza zadała nam jakieś / podchwytliwe pytania. Mówi teraz w radiu / o naszych odpowiedziach". I wyznawał poeta: "A my dziś przecież nie mówiliśmy z nikim. / Byliśmy na spacerze, na obiedzie i / po powrocie od razu kochaliśmy się, / zacerowała mi swetry i zaszyła kurtkę".

Wiersz Świetlickiego był i pozostał jawnie antypolityczny; głosił wyższość życia prywatnego nad życiem publicznym (związanym z "tutejszą władzą"). Ale, jak wiele utworów z lat 80., miał polityczny podtekst. Kochankowie z tego wiersza, wybierając bycie ze sobą, odpowiadali (niekoniecznie świadomie) na apel podziemnej opozycji o bojkot referendum, organizowanego przez ekipę Jaruzelskiego, dzisiaj zaś pamiętanego tylko przez historyków. W tamtych okolicznościach, u schyłku PRL, ten apel był (a przynajmniej: wydawał się) dobrze uzasadniony.

...

3500

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]