Reklama

Ładowanie...

Nasze odpowiedzi

04.10.2011
Czyta się kilka minut
Dawno, dawno temu Marcin Świetlicki napisał wiersz "29 listopada 1987"
w

wspominający o tym, iż "Tutejsza władza zadała nam jakieś / podchwytliwe pytania. Mówi teraz w radiu / o naszych odpowiedziach". I wyznawał poeta: "A my dziś przecież nie mówiliśmy z nikim. / Byliśmy na spacerze, na obiedzie i / po powrocie od razu kochaliśmy się, / zacerowała mi swetry i zaszyła kurtkę".

Wiersz Świetlickiego był i pozostał jawnie antypolityczny; głosił wyższość życia prywatnego nad życiem publicznym (związanym z "tutejszą władzą"). Ale, jak wiele utworów z lat 80., miał polityczny podtekst. Kochankowie z tego wiersza, wybierając bycie ze sobą, odpowiadali (niekoniecznie świadomie) na apel podziemnej opozycji o bojkot referendum, organizowanego przez ekipę Jaruzelskiego, dzisiaj zaś pamiętanego tylko przez historyków. W tamtych okolicznościach, u schyłku PRL, ten apel był (a przynajmniej: wydawał się) dobrze uzasadniony.

...

3500

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]