Reklama

Czas zatrzymany

19.06.2007
Czyta się kilka minut
To już piąta książka Jerzego Pilcha ułożona zjego felietonów, ijak przy poprzednich tytułach, zwłaszcza zaś "Bezpowrotnie utraconej leworęczności, podczas lektury nie opuszcza mnie przekonanie, że wypełniając swój cotygodniowy obowiązek - kiedyś w"Tygodniku Powszechnym, potem w"Polityce, aod czerwca 2006r. w"Dzienniku - autor wciąż ma na widoku pewną Całość. Owszem, podejmuje tematy doraźne ikomentuje rzeczywistość, zwłaszcza polityczną, owszem, wdaje się wfelietonowe polemiki ipotyczki zaczepno-obronne, rozkładając przeciwnika na łopatki - ale te wątki wplecione są wmateriał solidny igęsto tkany, który nie rozpada się po jednorazowym użyciu. Zasługa to zarówno niezrównanej Pilchowej frazy, jak iczegoś, wczym ta fraza jest zakorzeniona: sposobu widzenia świata.
T

To on pozwala meandrować pomiędzy tematami, przechodzić od kpiny do tonu serio, od śmiechu do wzruszenia. Od iście morderczej psychoanalizy Romana Giertycha ("Koniu robi wydrę") - do pożegnania zmarłego Papieża. Od zabawnego felietonu powyborczego ułożonego z pastiszów wypowiedzi niedoszłych koalicjantów (czyli - przypominam - polityków PiS-u i PO) - do poruszającego tekstu napisanego na wiadomość o śmierci Alojzego Piontka, górnika cudem ocalałego w 1971 r. z katastrofy w kopalni Rokitnica. Od matczynych psów siedzących przed telewizorem (tyleż o psy, ile o postacie z ekranu tu idzie) i wywodu na temat dramatycznie pogłębiającej się różnicy między najważniejszymi w Polsce bliźniakami - do wizyty nowego Papieża. A porażająco celna krytyka likwidatorów III RP zmieściła się w paru zdaniach pod felietonem, którego tematem głównym jest... odpakowywanie płyt kompaktowych z ...

6306

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]