Reklama

Nasze dane, nasze życie

Nasze dane, nasze życie

24.07.2006
Czyta się kilka minut
Można się obawiać, że pod pretekstem zwalczania korupcji Centralne Biuro Antykorupcyjne będzie tworzyć nieograniczone zbiory danych na różne, nie tylko antykorupcyjne, okoliczności.
A

ANNA MATEJA: - 24 lipca wchodzi w życie ustawa o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, pozwalająca nowej instytucji zbierać właściwie wszystkie hipotetycznie potrzebne jej informacje o obywatelach - bez ich wiedzy. Dane te będą mogły być gromadzone i przetwarzane poza kontrolą sądową. Czy już powinniśmy protestować, czy raczej zaufać władzy, że może jednak nie wykorzysta tak szerokich kompetencji, by nam szkodzić?

EWA KULESZA: - Jeżeli CBA może zbierać nasze dane i w banku, i w pracy, i w firmie ubezpieczeniowej, to będzie niebezpieczne, bo nie ma możliwości obrony przed taką inwigilacją. Ustawa nie gwarantuje też obywatelom prawa dowiedzenia się, że informacje o nich były zbierane, nawet jeśli podejrzenia wobec nich się nie potwierdzą. Przeraża i zakres kontroli, jaką mogą prowadzić funkcjonariusze CBA, i to, że działalność Biura będzie przebiegać poza...

14761

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]