Reklama

Narodziny dla nieba

Narodziny dla nieba

01.05.2005
Czyta się kilka minut
Mój francuski przyjaciel, ks. Edouard Bontoux, kiedy przechadzaliśmy się w okolicach pomnika Jana Pawła II przy łódzkiej katedrze, zwierzył mi się: “Dopiero tu i teraz doświadczam tego, czym jest polska dusza". Następnego dnia w górze kwiatów, wieńców i tysięcy zniczy dostrzegłem wieniec z napisem na szarfie: “Ojcu Świętemu - przedszkolaki". Zanim dwa dni później dojechałem z Łodzi do Warszawy na nocny lot do Rzymu, na wiele sposobów doświadczałem Polski solidarnej w żałobie, smutku i nadziei. Na lotnisku wywieszono duże zdjęcia Papieża z jego spotkania z personelem “Lotu". Na rzymskim lotnisku Fiumicino dwie wyraźnie wzruszone polskie stewardesy powiedziały do mnie: “Niech ksiądz i od nas złoży hołd naszemu Ojcu Świętemu".
P

Papieska ceremonia pogrzebowa przypominała radosny przekaz z czasów pierwszych chrześcijan, że śmierć świętych jest “dies natalis", dniem ich narodzin dla nieba. A wszystko to działo się przy wołaniu wiernych “Giovanni Paolo - santo subito!" (święty natychmiast). Kiedy tę prostą trumnę wnoszono z powrotem do bazyliki, na pożegnanie biliśmy brawo i płakaliśmy. Chyba wyczuwaliśmy, że z odejściem Jana Pawła II świat katolicki stracił i - paradoksalnie - zyskał świętego. Dla Polaków było jednak coś wyjątkowego w watykańskich ceremoniach, co najlepiej ujęło sobotnie wydanie “L’Osservatore Romano" - pożegnaliśmy, po prostu, Ojca.

Ks. PIOTR PRZESMYCKI, salezjanin (Łódź)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]