Reklama

Naprawdę nowa mapa Europy

Naprawdę nowa mapa Europy

11.04.2004
Czyta się kilka minut
Pięć lat po wejściu Polski do NATO Sojusz przyjął kolejne państwa, w tym trzy byłe republiki sowieckie, które równocześnie wchodzą do Unii Europejskiej. Tak kończy się podział Europy, wyznaczony paktem Ribbentrop-Mołotow i przypieczętowany w Jałcie.
L

Litwa, Łotwa i Estonia, Rumunia i Bułgaria, Słowacja i Słowenia - te siedem krajów zostało w minionym tygodniu nowymi członkami NATO. Kolejne rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego jest niezwykłe pod dwoma względami: do 26 państw dołączy po raz pierwszy (i zapewne nie ostatni) kraj powstały po rozpadzie Jugosławii. Po drugie, NATO przyjmuje państwa, które do 1990 r. stanowiły część Związku Sowieckiego. Kładzie to kres marzeniom tych Rosjan, którzy chcieliby odtworzenia struktur państwowych ZSRR albo przynajmniej zachowania tej części terytorium byłego ZSRR jako strefy wpływów Rosji. A ponieważ niemal równocześnie trzy kraje bałtyckie, a także Słowenia i Słowacja stają się członkami Unii (Bułgaria i Rumunia mają szansę wejść dopiero w 2007 r.), od wiosny 2004 mamy do czynienia z zupełnie nową mapą Europy.

Polakowi nie trzeba wyjaśniać, czym wejście do NATO...

5624

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]