Ładowanie...
Naprawdę nowa mapa Europy
Litwa, Łotwa i Estonia, Rumunia i Bułgaria, Słowacja i Słowenia - te siedem krajów zostało w minionym tygodniu nowymi członkami NATO. Kolejne rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego jest niezwykłe pod dwoma względami: do 26 państw dołączy po raz pierwszy (i zapewne nie ostatni) kraj powstały po rozpadzie Jugosławii. Po drugie, NATO przyjmuje państwa, które do 1990 r. stanowiły część Związku Sowieckiego. Kładzie to kres marzeniom tych Rosjan, którzy chcieliby odtworzenia struktur państwowych ZSRR albo przynajmniej zachowania tej części terytorium byłego ZSRR jako strefy wpływów Rosji. A ponieważ niemal równocześnie trzy kraje bałtyckie, a także Słowenia i Słowacja stają się członkami Unii (Bułgaria i Rumunia mają szansę wejść dopiero w 2007 r.), od wiosny 2004 mamy do czynienia z zupełnie nową mapą Europy.
Polakowi nie trzeba wyjaśniać, czym wejście do NATO...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]