Reklama

Największy na świecie radioteleskop

Największy na świecie radioteleskop

26.09.2016
Czyta się kilka minut
500 metrów – to średnica jego czaszy.
Fot. Imaginechina / EAST NEWS
W

W minioną niedzielę w Chinach zaczął pracę największy na świecie radioteleskop, tj. teleskop do obserwacji obiektów w kosmosie z wykorzystaniem fal radiowych. Nosi nazwę Fast (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope) i powstał w górach prowincji Guizhou, na południowym zachodzie kraju. Budowa samej czaszy kosztowała równowartość 160 mln euro. Aby radioteleskop mógł pracować bez zakłóceń, władze usunęły wszystkich mieszkańców w promieniu 5 km wokół urządzenia – wysiedlono 9 tys. ludzi (dostali nowe domy i odszkodowania, o równowartości ok. 1650 euro). Chiny od lat poważnie inwestują w badania kosmiczne; nadzór nad programem – który obejmuje też budowę własnej stacji kosmicznej i lądowanie na Księżycu – sprawuje wojsko. ©℗

​Na podst. AFP

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]