Reklama

Ciemne wieki wszechświata

Ciemne wieki wszechświata

25.09.2017
Czyta się kilka minut
Co się działo, gdy nie świeciły jeszcze pierwsze gwiazdy? Nowa technologia wkrótce umożliwi nam spojrzenie w okrytą mrokiem przeszłość.
Część systemu LOFAR – stacja w pobliżu Exloo w Holandii. LOFAR / ASTRON / WIKIPEDIA.ORG
H

Hic sunt dracones (tutaj żyją smoki) – określenie to pojawiło się ponad pięćset lat temu na jednym z najstarszych globusów. Współcześnie oznacza ono kres naszej wiedzy. Chociaż powierzchnia Ziemi nie zawiera już takich miejsc, to ciągle pojawiają się one na czasoprzestrzennej mapie naszego Wszechświata.

Gęsta zupa materii

Dzięki gwałtownie rozwijającej się technologii astronomowie spoglądają coraz głębiej w przestrzeń kosmiczną. Ze względu na niewyobrażalną skalę kosmologicznych odległości, które pokonują swym ogromem nawet tak szybkiego podróżnika jak światło, astronomiczna podróż zabiera nas nie tylko w odległe regiony, ale umożliwia również oglądanie gwiazd i galaktyk takimi, jakie były miliardy lat temu. Jest to więc podróż w czasie i przestrzeni.

W XX wieku odkryliśmy, że Wszechświat nie jest odwieczny, lecz narodził się w Wielkim Wybuchu niecałe 14 mld...

15705

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]