Reklama

Naczynia połączone

Naczynia połączone

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Obywatele wschodniego świata marzą o hipermarketach, gdy mieszkańcy Zachodu trwają w uczuciowym odrętwieniu...
Jekateryna Rak jako Olga/fot. Materiały dystrybutora
F

Filmowy brutalista Ulrich Seidl pochodzi z kraju Brocha, Bernharda, Elfriede Jelinek. Współczesną rzeczywistość opisuje z podobną ostrością, zaglądając za pokryte sidingiem fasady domków z ogródkami, za sterylnie opakowane centra handlowe i domy starców. Chłodnym okiem obserwuje postępujące odczłowieczenie, niewolniczą konsumpcję, rozpaczliwą gonitwę za coraz bardziej perwersyjną podnietą. Mieszkańcy tego schludnego, ale skrajnie nieprzyjaznego świata poczucie wyobcowania próbują zagłuszać nienawiścią do wszystkiego, co inne. Tak było w debiutanckim filmie Seidla "Upały", gdzie mieszkańcy podmiejskiego osiedla urządzili polowanie z nagonką na snującą się po okolicy wariatkę i w najokrutniejszy sposób wymierzyli jej sprawiedliwość.

W "Import/Export" Seidl w brutalnej diagnozie postawił następny krok. Akcja toczy się równolegle w Austrii i na Ukrainie, na...

5521

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]