Reklama

...na Ziemi

...na Ziemi

20.12.2010
Czyta się kilka minut
Papież zwraca uwagę na los chrześcijan prześladowanych w różnych miejscach świata. Wskazuje też na zagrożenie dwóch fundamentalizmów: religijnego i antyreligijnego.
J

Jak donosi międzynarodowa organizacja "Open Doors", prześladowanych z powodu wiary może być ok. 100 mln chrześcijan. Są oni "grupą religijną, która cierpi najwięcej prześladowań z powodu swej wiary" - podkreślił Papież w orędziu na Światowy Dzień Pokoju.

Benedykt XVI wymienia Irak, gdzie miał miejsce "nikczemny atak" na chrześcijan: 31 października islamscy fundamentaliści zaatakowali wiernych zebranych w syrokatolickiej katedrze w Bagdadzie. Zginęło prawie 60 osób, a drugie tyle zostało rannych.

Irak to kraj coraz bardziej nieprzyjazny chrześcijanom. Wielu decyduje się na emigrację: od amerykańskiej inwazji ich liczba spadła z miliona do 200-500 tys. (zob. reportaż z Iraku na s. 36-37). Podobnie wygląda sytuacja na całym Bliskim Wschodzie. Na początku XX w. chrześcijanie stanowili tu 20 proc. ludności, obecnie mniej niż 10 proc. Do ostrych...

5055

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]