Reklama

Ładowanie...

...na Ziemi

20.12.2010
Czyta się kilka minut
Papież zwraca uwagę na los chrześcijan prześladowanych w różnych miejscach świata. Wskazuje też na zagrożenie dwóch fundamentalizmów: religijnego i antyreligijnego.
J

Jak donosi międzynarodowa organizacja "Open Doors", prześladowanych z powodu wiary może być ok. 100 mln chrześcijan. Są oni "grupą religijną, która cierpi najwięcej prześladowań z powodu swej wiary" - podkreślił Papież w orędziu na Światowy Dzień Pokoju.

Benedykt XVI wymienia Irak, gdzie miał miejsce "nikczemny atak" na chrześcijan: 31 października islamscy fundamentaliści zaatakowali wiernych zebranych w syrokatolickiej katedrze w Bagdadzie. Zginęło prawie 60 osób, a drugie tyle zostało rannych.

Irak to kraj coraz bardziej nieprzyjazny chrześcijanom. Wielu decyduje się na emigrację: od amerykańskiej inwazji ich liczba spadła z miliona do 200-500 tys. (zob. reportaż z Iraku na s. 36-37). Podobnie wygląda sytuacja na całym Bliskim Wschodzie. Na początku XX w. chrześcijanie stanowili tu 20 proc. ludności, obecnie mniej niż 10 proc. Do ostrych...

5055

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]