Reklama

Na wsi nie tak znowu wesoło

Na wsi nie tak znowu wesoło

27.10.2009
Czyta się kilka minut
Na polskiej wsi następują głębokie zmiany, gospodarcze i społeczne, wywracające jej wiekową tradycję. Zewnętrznemu obserwatorowi może się wydawać, że idą powoli, ale przecież trwają tylko dwadzieścia lat - niespełna jedno pokolenie.
Z

Za pieniądze z Unii i z polskiego budżetu rolnicy wznoszą sobie wille, a sami przekształcają się w grupę nieproduktywnych rentierów - wynika z artykułu Janusza Majcherka "Na wsi weselej" ("TP" nr 38/09 ). Asumpt do tak mocnych stwierdzeń dały mu wakacyjne podróże, kiedy zobaczył, że wieś "na potęgę się buduje, rozwija i modernizuje".

Od dwudziestu prawie lat co tydzień jeżdżę z Warszawy w okolice Sandomierza - i również to widzę. A choć, podobnie jak Autor, nie jestem fachowcem od ekonomiki rolnictwa, to obserwacje te skłaniają mnie do zupełnie innych wniosków.

Za co te domy

Nie rozumiem, skąd Autor ma pewność, że wyrastające na wsiach "rezydencje" należą tylko do rolników. Często są to inwestycje zamieszkałych tam przedsiębiorców, lekarzy, nauczycieli, urzędników lokalnych - albo szykujących...

7052

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]