Reklama

Na to nie ma lekarstwa?

Na to nie ma lekarstwa?

24.08.2010
Czyta się kilka minut
Ponoć nasz Bóg, żeby zasługiwać na miano Boga, powinien wzorem wszystkich innych bogów wzbudzać, mówiąc uczonym językiem, w swoich wyznawcach fascinosum i tremendum. Więcej, sam powinien być Misterium jednego i drugiego, a więc budzić w człowieku zarówno fascynację, zachwyt, jak i śmiertelną trwogę.
Z

Zwłaszcza ta druga cecha według niektórych wyznawców Chrystusa przede wszystkim powinna Go charakteryzować. Wierzą oni, a raczej nie mogą uwierzyć, że bez zastraszania jednak można ludźmi rządzić. Rządzenie utożsamiają bowiem z pozbawianiem człowieka wolności. Nie bez powodu przecież na II Soborze Watykańskim tak zażarcie, najzażarciej, dyskutowano nad dekretami mówiącymi o wolności sumienia i wyznania, o dialogu ekumenicznym i międzyreligijnym, w tym szczególnie o naszych związkach z judaizmem.

Tymczasem Paweł Apostoł mówi, że "przystąpiliśmy", a więc zawierzyliśmy nie żadnym przerażającym zjawiskom, ale Jezusowi Chrystusowi i Kościołowi. Jezus - człowiek, Kościół - ludzie, a zatem nie żadne nigdzie niespotykane, nadzwyczajne, cudowne, nadprzyrodzone zjawiska, a przeciwnie: zwyczajność, czasami aż przerażająca, jest tym miejscem, w którym Bóg czuje się...

2387

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]