Reklama

Na tamtą stronę lustra

Na tamtą stronę lustra

18.05.2003
Czyta się kilka minut
Tytułowe zwierciadło z nowej książki Jarosława Marka Rymkiewicza jest przypomnieniem słynnego porównania z Pierwszego Listu do Koryntian. Chodzi o fragment, w którym św. Paweł mówi o teraźniejszym niejasnym widzeniu. Jednocześnie nowy tom pisarza jawi się jako lustro, w którym wyraźniej widać jego eseistykę, a także postawę poetycką.
T

Tekst „Przez zwierciadło” powstał jesienią 1992, czyli w czasie, kiedy Rymkiewicz zajęty był głównie kolejnymi tomami cyklu mickiewiczowskiego, rozpoczętego „Żmutem” i „Baketem”. Okazuje się zatem, jak bardzo funkcjonalna może być - i dokąd może prowadzić - metoda wypracowana przez lata prozy dyskursywno-fikcjonalnej. Mocna autokreacja, przejawiająca się tak na poziomie stylistycznym, jak i myślowym, śmiałe wizje i tezy, a następnie zastrzeżenia wobec nich, aż do negacji włącznie. Eseistyka Rymkiewicza proponuje taki układ perspektyw, w którym „tak” i „nie” stanowią nie alternatywę wykluczającą, lecz koniunkcję.

Zarazem to, co autor pisze, jest radykalne i zasadnicze. Owszem, to literatura wręcz manifestacyjnie zaznaczająca swą literac-kość, ale i - z równą, jeśli nie większą - siłą mierząca się z rzeczywistością pozaestetyczną, nade wszystko z istnieniem i nicością.

...

5661

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]