Reklama

Na peryferiach świata

22.07.2013
Czyta się kilka minut
Co różni problemy Kościoła w Europie i Ameryce Łacińskiej? Pierwsze przypominają dylematy starego i bogatego człowieka, który szuka sposobów na zabicie nudy. Drugie to raczej problemy nastolatka: czasem popełni głupstwo, ale za to jest pełen życia.
Parafia w Uribichá: w scenerii Amazonii rozbrzmiewają dźwięki największych kompozytorów. Fot. O. Kasper Kaproń OFM
T

To z peryferii, a nie z centrum najlepiej widać rzeczywistość i prawdziwe życie” – mówił papież Franciszek, odwiedzając 26 maja parafię św. Elżbiety i Zachariasza na obrzeżach Rzymu.
Pracuję na peryferiach świata. Do najbliższego miasteczka mam 40 km – musiałem je wczoraj pokonać, aby kupić gwoździe potrzebne do remontu w kościele. Do miasta z najbliższą skrzynką pocztową jest 350 km. Urubichá to zagubiona w boliwijskim buszu, przedostatnia miejscowość przy leśnej drodze, która prowadzi donikąd. Za rzeką, na której nie ma mostu, jest jeszcze Salvatierra. Dalej już tylko busz, przez który wiedzie szlak wykorzystywany przez narkotykowych przemytników, i tysiąc kilometrów do granicy z Brazylią.
INACZEJ NIŻ WSZĘDZIE
Nie jesteśmy jednak całkowicie odcięci od cywilizacji. Od 2004 r. mamy w wiosce energię elektryczną. Pojawiły się telewizory, dzięki którym...

11385

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]