Reklama

Na peryferiach świata

Na peryferiach świata

22.07.2013
Czyta się kilka minut
Co różni problemy Kościoła w Europie i Ameryce Łacińskiej? Pierwsze przypominają dylematy starego i bogatego człowieka, który szuka sposobów na zabicie nudy. Drugie to raczej problemy nastolatka: czasem popełni głupstwo, ale za to jest pełen życia.
Parafia w Uribichá: w scenerii Amazonii rozbrzmiewają dźwięki największych kompozytorów. Fot. O. Kasper Kaproń OFM
T

To z peryferii, a nie z centrum najlepiej widać rzeczywistość i prawdziwe życie” – mówił papież Franciszek, odwiedzając 26 maja parafię św. Elżbiety i Zachariasza na obrzeżach Rzymu.
Pracuję na peryferiach świata. Do najbliższego miasteczka mam 40 km – musiałem je wczoraj pokonać, aby kupić gwoździe potrzebne do remontu w kościele. Do miasta z najbliższą skrzynką pocztową jest 350 km. Urubichá to zagubiona w boliwijskim buszu, przedostatnia miejscowość przy leśnej drodze, która prowadzi donikąd. Za rzeką, na której nie ma mostu, jest jeszcze Salvatierra. Dalej już tylko busz, przez który wiedzie szlak wykorzystywany przez narkotykowych przemytników, i tysiąc kilometrów do granicy z Brazylią.
INACZEJ NIŻ WSZĘDZIE
Nie jesteśmy jednak całkowicie odcięci od cywilizacji. Od 2004 r. mamy w wiosce energię elektryczną. Pojawiły się telewizory, dzięki którym...

11385

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]