Reklama

Na kursie kolizyjnym

Na kursie kolizyjnym

10.07.2005
Czyta się kilka minut
Mahmud Ahmadinedżad, zwycięzca irańskiej wersji wyborów prezydenckich, nazywany bywa konserwatystą albo nawet ultrakonserwatystą. Nie jest ani jednym, ani drugim.
A

Ahmadinedżad to raczej fundamentalista, ksenofob i populista, który twierdzi, że w ostatnich latach Iran stał się zbyt tolerancyjny, np. w sprawach seksualności, i zbyt umiarkowany w polityce zagranicznej, gdy tymczasem bogaciła się wąska elita. Kluczową obietnicą jego kampanii wyborczej - prowadzonej w prawdziwie populistycznym stylu - było podniesienie pensji i emerytur, przy równoczesnym obniżaniu cen.

Niemniej, jego kandydatura była w istocie forsowana przez skrajnych fundamentalistów, którzy chętnie widzieliby wszystkie kobiety otulone w czerń i skończyliby z mieszaniem płci w windach, na meczach, a nawet w miejskich parkach. Ogarnięty seksualną obsesją purytanizm krzyżowany jest z ksenofobią.

Sam Ahmadinedżad był wśród tych studentów, którzy w 1979 r. zajęli ambasadę amerykańską w Teheranie - tyle że on chciał ruszyć też na ambasadę...

4143

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]