Reklama

Na biegun

Na biegun

05.06.2005
Czyta się kilka minut
Co mają wspólnego książka o chińskim mędrcu sprzed dwudziestu trzech wieków i relacja z podróży na Biegun odbytej w zeszłym roku? A jednak... W Wydaniu drugim, poprawionym, TVN-owskim programie o książkach, Kazimiera Szczuka nie bez racji nazwała Marka Kamińskiego sportowcem metafizycznym.
R

Rzeczywiście, jego wyprawy - zawsze logicznie zaplanowane, starannie i fachowo przygotowane - kryją w sobie tajemnicę. A w dziennikach Kamińskiego zza opisów mozolnego przedzierania się przez lodowe szczeliny i walki z nieprzychylną naturą przeziera nienazywalne mistyczne doświadczenie; droga staje się Drogą.

Tym razem zresztą była to droga szczególna i, jak przyznał sam Kamiński we wspomnianym programie, najważniejsza może z jego wypraw. Uczestniczył w niej bowiem Janek Mela, 15-letni chłopiec, któremu po porażeniu prądem amputowano prawą rękę w połowie przedramienia i lewą nogę w połowie podudzia.

O ich spotkaniu, o tym, jak zrodził się pomysł, by pójść razem na Biegun Północny, i jak doszło do jego realizacji, opowiada pierwsza część książki-albumu. Szalony z pozoru projekt nabiera powoli kształtów, ale nadzieja miesza się wciąż ze...

3836

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]