Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Myśląc o pielgrzymowaniu

Myśląc o pielgrzymowaniu

09.10.2005
Czyta się kilka minut
Nie do nich. Nie o nich. Są już poza zasięgiem. Już ich nie obejmuje sieć powiązań, w której my nadal zajmujemy swoje miejsca. Żegnaliśmy ich jako pielgrzymów udających się w drogę. Oni wciąż są pielgrzymami, takimi, którzy już dotarli do celu, dotarli naprawdę i na zawsze, więc do nas nie wrócą.
Ż

Życzyliśmy im dobrej drogi - mieli wędrować szczęśliwie, odkrywać nowe krainy, zwiedzać pałace i świątynie, spotykać dobroczyńców, mędrców i świętych. Mieli iść razem, pod rękę, nie zaznając samotności. Mieli rozbijać namioty i budować domy w ogrodach, gdzie zatrzymają się na dłużej. Mieli pisać listy i radośnie wracać, nim wyruszą w nowe okrążenie globu. Mieli iść na czele swych rodzin i plemion, mieliśmy o nich słuchać z dumą. Wiedzieliśmy, że muszą zaznać bólu i utrudzenia, przejść ciemne doliny i miejsca puste, ale przecież dla nich do pokonania bez szkody. Urzekała nas wspaniała, długa wędrówka, otwarta przed nimi i tylko co rozpoczęta w imię Boga.

Na starcie pożegnanie, może takie: "Cześć, na razie".

Trudno uwierzyć, że ci pielgrzymi już dotarli do kresu. Kilka, kilkanaście chwil później. Dotarli już, tam, prosto i lekko. To my widzimy...

1553

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]