My w objęciach drzew

Władze Melbourne nadały każdemu miejskiemu drzewu adres mailowy. Mieszkańcy mogli zgłaszać konkretne przypadki ułamanych konarów czy gałęzi zagrażających przechodniom. Jednak szybko oprócz raportów...

Reklama

My w objęciach drzew

My w objęciach drzew

19.04.2019
Czyta się kilka minut
Władze Melbourne nadały każdemu miejskiemu drzewu adres mailowy. Mieszkańcy mogli zgłaszać konkretne przypadki ułamanych konarów czy gałęzi zagrażających przechodniom. Jednak szybko oprócz raportów w korespondencji pojawiły się listy miłosne.
SAMUEL CORUM / ABACA / EAST NEWS
W

W 1400 r. urodził się Jan Gutenberg, a w Collegium Maius, najstarszych salach Akademii Krakowskiej, odbyły się pierwsze wykłady. Polską rządził Władysław Jagiełło, a państwem Azteków niejaki ­Huitzilíhuitl. Wojska Tamerlana, złupiwszy Indie, ze zdobytymi tam słoniami stały u progu Aleppo, a władcy dynastii Ming przerabiali starożytne fortyfikacje w przyszły Wielki Mur Chiński.

Mniej więcej wtedy na szczycie Skarpy Wiślanej, nieopodal dopiero co powstałej wsi Wolica, wykiełkował pewien dąb szypułkowy. Rosło ich tam zresztą wtedy sporo. Okalały trakt do Czerska, gdzie do góry piął się właśnie budowany przez książąt mazowieckich gotycki zamek. Kiedy dziewięć dekad później Krzysztof Kolumb przepływał przez Atlantyk, drzewo było już sędziwe i miało pokaźne rozmiary. A potem minęły kolejne wieki ludzkiej historii, sąsiednie drzewa usychały, przewalały się i umierały, ale to jedno...

15984

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Świetny tekst! Dziękuję :)

Ten komentarz z Von Junginenem i Trumpem to miał być żart? Mega słaby. Nie życzę sobie takich komentarzy w moim ulubionym tygodniku.

"422 drzew" - poprawcie na "422 drzewa" :)

https://www.youtube.com/watch?v=RBRy2UYzv7o&fbclid=IwAR1G1VE3t4GXquxNEGL2iq43-bisG2LVwcT3CYf5fj1f7Lb6ege17hmvEM0

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]