Reklama

My, naród

My, naród

27.02.2012
Czyta się kilka minut
Dzieli nas wizja polityczności, w której nie ma miejsca na wyborców, jest tylko gra elit. Przecież przez ostatnie 20 lat decyzji o tym, kto rządzi, nie podejmowali pogrobowcy okrągłostołowi, lecz parę milionów głosujących Polaków.
N

Na początek wypada podziękować, rzadko bowiem polemika przybiera w Polsce tak poważny charakter i dotyka tak fundamentalnych kwestii. W niektórych stwierdzeniach Marka Cichockiego odnajduję swoje niepokoje i lęki, co nie zmienia faktu, że jego tezy budzą mój sprzeciw.

Po pierwsze, problem państwa jako wartości organizującej całą sferę polityki. Proszę nie udawać, że kiedykolwiek było w tej mierze świetnie, a tylko teraz się obyczaje popsuły i nastało pokolenie moralnych karłów politycznych, którzy nam państwo zdewastowali. Kiedyś było lepiej? Kiedy? W idealizowanej Drugiej Rzeczypospolitej? W rozkładającej się Pierwszej? Państwa, które budowali Polacy, miały zawsze skazę słabości – bo siła państwa i jego nadrzędność w myśleniu politycznym bierze się z wielopokoleniowego nawyku jego istnienia, a nie z jednego czy nawet paru rządów.

Tę słabość dzielimy,...

7582

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]