Reklama

My, Europejczycy?

My, Europejczycy?

27.07.2003
Czyta się kilka minut
Zewsząd słychać głosy, że Europa nie stała się dotąd w dostatecznym stopniu jednością, aby - przy potencjale gospodarczym i demograficznym, który po rozszerzeniu sięgnie 450. mln ludzi - stać się światową potęgą. Brakuje bowiem kulturowo-psychologicznego elementu masowej identyfikacji, który mieści się w krótkim słowie: my.
-

---ramka 311357|prawo|1---Aby pokryć albo przynajmniej zmniejszyć ów niedostatek, kilku zachodnich intelektualistów postanowiło - w ściśle skoordynowanej akcji - sprowokować debatę wokół tożsamości Europy. Wkrótce po tym, jak w Iraku ustały działania wojenne, niemiecki filozof Jürgen Habermas (lat 74) oraz jego francuski kolega Jacques Derrida (lat 73) opublikowali 31 maja, jednocześnie na łamach dwóch gazet: niemieckiej “Frankfurter Allgemeine Zeitung" i francuskiej “Liberation", wspólny artykuł-manifest (polskie tłumaczenie tekstu pt. “Europa, jaka śni się filozofom" opublikowała “Gazeta Wyborcza" z 10 czerwca 2003 r.) - uznając, że zalążkiem takiego wspólnego europejskiego myślenia i wspólnej “europejskiej opinii publicznej" jest antyamerykański “front protestu" przeciw wojnie w Iraku, artykułujący się równocześnie w wielu krajach Europy. Autorzy nie kryli, że manifest...

16539

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]