Reklama

Z wysokiego C

Z wysokiego C

07.09.2013
Czyta się kilka minut
Wykonaniem „In C” Terry’ego Rileya przez Gitarową Orkiestrę Adriana Utleya rozpocznie się 15 września tegoroczny festiwal Sacrum Profanum. Założyciel legendarnej grupy Portishead opowiada nam o muzycznych wizjach.
Adrian Utley Fot. Wojciech Wandzel / KBF
G

Gdy zespół Portishead występował w czerwcu na koncercie zapowiadającym krakowski festiwal, można się było zastanawiać nad artystycznymi przesłankami takiego zaproszenia. Niezależnie od poważania krytyków, jakim trio cieszy się od początków swojej działalności, trudno w twórczości Brytyjczyków odnaleźć wątki awangardowe. Nawet jeśli sami artyści z niechęcią odnoszą się do swojej obecności w głównym nurcie, miliony sprzedanych płyt nie pozostawiają złudzeń.

Autorska mieszanka jazzu, muzyki elektronicznej i hiphopowych rytmów, która zyskała sobie miano „trip-hopu”, poszła w świat i nieźle w nim namieszała. Obecność Portishead w gronie artystów zaproszonych na Sacrum Profanum – festiwal muzycznej awangardy – miałaby więc wywoływać estetyczny rozdźwięk? O niesłuszności takiego odbioru ma przekonać wieczór otwierający jesienny program. Wtedy właśnie w Małopolskim Ogrodzie Sztuki...

14804

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]