Reklama

Ładowanie...

Muzyka między dźwiękami

17.08.2003
Czyta się kilka minut
Istnieją trzy główne sposoby poznania nowej muzyki. W pierwszym to ona zdobywa, nie pytając o zdanie, porywa i zachwyca, nie zostawiając cienia wątpliwości. W drugim odrzuca już przy pierwszym spotkaniu. W trzecim wreszcie zbliżenie następuje powoli: pierwszym odruchem jest pytanie. Tak właśnie jest u mnie z muzyką Krzysztofa Meyera.
1

1. Urodził się w Krakowie 11 sierpnia 1943 roku. Pierwsze muzyczne nauki dawał mu ojciec, lekarz z zawodu; regularną edukację rozpoczął w wieku 5 lat w prywatnej szkole Krystyny i Jana Wobożilów, później u Haliny Ekierówny. Dla rozwijającej się dziecięcej wrażliwości ważne były także domowe koncerty odbywające się w rodzinnym domu na krakowskich Dębnikach, organizowane przez babkę kompozytora, pianistkę Stanisławę Abłamowicz-Meyerową (grywano na nich kameralne dzieła Mozarta, Beethovena, Schuberta czy Brahmsa). Podobno po wizycie w krakowskiej Filharmonii (Bolesław Woytowicz grał “Koncert fortepianowy c-moll" Mozarta) mały Krzyś wystukał na domowym instrumencie pierwszy temat koncertu, ujawniając wybitny słuch i niesłychaną muzyczną pamięć.

Następnie była nauka w szkole i liceum muzycznym, gra na organach w kościele św. Stanisława Kostki;...

13978

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]