Ładowanie...
Muzyka jako utopia
TOMASZ CYZ: Panie Profesorze, co to jest muzyka?
MICHAŁ BRISTIGER: - Nie wiem, dlaczego chce pan to wiedzieć. Muzyka jest zjawiskiem, którego nie sposób określić, ponieważ przekracza wszystkie kryteria. Ponadto jej pojęcie jest różne w różnych kulturach, niektóre kultury nie znają go wcale. Bo przecież działanie zmierzające do wywołania deszczu albo przynajmniej nadziei na deszcz - nie jest jeszcze muzyką.
Wszystko minus świat
Mogę jedynie powiedzieć, który moment w świadomości ma dla mnie wielkie znaczenie. Muzyka (mówię oczywiście o tzw. wysokiej muzyce) w naszej kulturze i w aktualnej sytuacji kultury europejskiej - jest pewnym rodzajem utopii. Ktoś powiedział, że muzyka to jest wszystko minus świat. Przywołam też myśl znanego muzykologa Reinholda Brinkmanna: winniśmy bronić i budować za wszelką cenę pojęcie muzyki europejskiej...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]