Reklama

Podróż napowietrzna

Podróż napowietrzna

09.07.2007
Czyta się kilka minut
"Czy to konieczne? - pyta Eurydyka uprogu książki Tomasza Cyza. Tak, to konieczne. Opera jest konieczna. Ipisanie ooperze jest konieczne.
Karl Friedrich Schinkel, projekt scenografi i do „Czarodziejskiego fl etu” (scena z Królową Nocy), gwasz, 1815 r.
K

Książka nazwana została "Arioso", a jej nazwa, jej tytuł, pojawia się na tle nocy, kiedy ta noc jest niezmierzonym firmamentem, usłanym samymi gwiazdami, tak ułożonymi, że prowadzą ku niebu. Księżyc leży u stóp Królowej - Królowej Nocy. Jest to wizja Karla Friedricha Schinkla, która przedostała się na okładkę i kieruje naszą wyobraźnią. "Arioso" zapowiedziane zostało w tonacji wzniosłej, w jakimś królestwie wśród gwiazd, a gwiazdy wzięte są przecież z nieba, prowadzą jeszcze wyżej i wyżej, dalej i dalej, swymi torami, które gdzieś tam się zbiegają w nieuchwytnej już przestrzeni poza obrazem.

Czyżby ta książka mówiła o muzyce jako "obłędzie temperowanym", jak to sztukę określił razu jednego Henryk Krzeczkowski, a miał po temu wiele powodów? W każdym razie ta książka jest o operach, a opera została wymyślona czterysta lat temu przez "naukowo błędną", pozytywnie...

9016

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]