Reklama

Muzyka, humor, liryka

Muzyka, humor, liryka

23.01.2017
Czyta się kilka minut
Jeden z najwybitniejszych czeskich prozaików ma u nas liczne grono wielbicieli i całą półkę przekładów. Tej powieści jednak dotąd nie znaliśmy.
Z

Zmarły pięć lat temu Josef Škvorecký urodził się w 1924 r. w Náchodzie przy północno-wschodniej granicy Czech, mieście, które portretował później jako Kostelec. Drugą połowę życia spędził na emigracji w Kanadzie; z Pragi wyjechał w dzień po pogrzebie Jana Palacha. Znaczna część jego dzieła układa się w cykl spojony postacią bohatera, Danny’ego Smiřickiego, alter ego autora. Cykl ten portretuje całą epokę, od Protektoratu Czech i Moraw (Náchod/Kostelec znalazł się w jego granicach) po Praską Wiosnę, inwazję wojsk Układu Warszawskiego, „normalizację” i emigrację, a jego ukoronowaniem są „Przypadki inżyniera ludzkich dusz” (1977), kongenialnie spolszczone przez Andrzeja S. Jagodzińskiego i nagrodzone u nas w 2009 r. Angelusem.
Zawrotna wielość stylów i języków, z którą tłumacz musiał zmierzyć się w „Przypadkach...”, pojawia się także w „Scherzo capriccioso”, choć tym...

2974

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]